سفارش تبلیغ
صبا
مدیر وبلاگ
 
آمار واطلاعات
بازدید امروز : 2
بازدید دیروز : 2
کل بازدید : 1064
کل یادداشتها ها : 1
خبر مایه


هدف تحقیق :
هدف از پژوهش کار بر روی شناخت ، بکارگیری شیوه ها و برنامه‌هایی است که نیاز بازدارنده افراد از مصرف نابجای مواد مخدر ، روان گردان ، الکل و توتون هستند و گروه مخاطب تمام افراد جامعه کشورمان به خصوص اولیاء و مربیان می باشند .

اعتیاد داستان تلخ زندگی انسان هایی است که خود را پای آتش پیر می‌سازند ودر جهنم تخدیر می سوزند و ندای باطنی خود را گسترش به گوش انسان های سالم وبیدار می رسانند و آنانرا به نجات ودستگیری خود فرا می خوانند هر چند که نواهای آنان دیرتر آغاز گردیده است و این دعوت خالصانه ایست از جوانان و افراد سالمی که گاهی درباره اعتیاد می اندیشند و هیجانات دوران بلوغ و تبلیغات مسمومم ، دود اعتیاد را با مشام آنان نیز مانوس می سازد .

تلفات مواد مخدر :
تنها اجتماع مانیست که از این مواد مخدر می نالد بلکه این پودرها و گرده‌های سفید و لعنتی در کشورهای مختلف جهان رخنه افکنده است و از هزار نفر و میر بیش از یک نفر قربانی آن شمار می آید . خطر شیوع و گسترش در حدی است که پاره ای از کشورها برای مقابله با آن در کشورهای خود شورای نظامی ترتیب داده اند و رئیس جمهور وقت از کشورهای دیگر با آفت اعتیاد مانند دوران‌جنگ در افکندن آن از اختیارات
تام خود استفاده کرده است .
«نیکلسون» رئیس جمهور سابق آمریکا اعتراف نمود که مواد مخدر بیش از جنگ ویتنام جوانان ما را نابود می کند و به اعتقاد او : تلفات مواد مخدر در ارتش آمریکا بیش از مواد منفجره و بمب خمپاره دشمن بوده است .

گسترش مواد مخدر در اجتماع ما :
ما با گسترش اعتیاد در کشورهای دیگر جهان کار نداریم . فقط نگاهی گذرا به اجتماع و کشور خودمان می افکنیم که این مواد مخدر چگونه در حال نفوذ و توسعه می باشد تا هم ، از اکنون بفکر جلوگیری و اتخاذ روشهای آگاهانه و سازنده باشیم . اکنون ما با ارزش مادی این مواد ضایعاتی و خسارات ناشی از آن کاری نداریم که با پول آن می توان چندین کار معظم و یا چندین مرکز علمی و پژوهشی و یا چندین واحد مسکونی ایجاد نمود که هزاران نفر از مزایا وثمرات آن بهره‌مند گردند ، بلکه آنچه می تواند هدف ما قرار گیرد بررسی ضایعات انسانی و از دست دادن سرمایه ملی و ذخیره های فکری و علمی است که خسارت آن  جبران ناپذیر و شکننده است .

گزارش داده اند : قهرمانان سابق وزنه برداری که بارها برای سکوی افتخار قهرمانی آموزشگاههای کشور تکیه زده بودند و برنده مدال افتخار نیز گردیده بودند وزمانی با یکی از چهره های سرشناس کشتی در کار رقابت بود امروز غرق در اعتیاد است و اکنون به اتهام سرقت برای تامین مخارج اعتیاد خود در گوشه زندان منزل کرده است .
*  *  *
در برابر نفوذ و پیشرفت سریع و خطرناک این مواد مهلک آنچه از دست ما بر می آید روشن ساختن جوانان و شیفته گان این قبیل آلودگی ها است .
هنگامی که فردی با این مواد خطرناک و نابود کننده انس و معاشرت پیدا نمود و این سموم خطرناک و تباه کننده آثار وخیم و ریشه های زهر آلوده خود را به اعماق وجود او فرو برند نشاط و شادابی را از او باز پس می گیرند . متعاقب آن چشمانش غبارآلوده ، رنگش پریده و کشدار و اعصابش سست و محزون صدایش لرزان و مضطرب و کلماتش پریده به حدی که قدرت حرف زدن از او باستانده می شود و با کمال ضعف و بیچارگی در برابر آتش چمباته زده و چشمان بسته خود را بر آتش باز می کند و سر خود را میان دو پا فرو می برد و در عالم خود عوالم دیگر با افکار و خیالات به اسارت خود فکر می کند که پایانش مرگ و فنا و سقوط حتمی است پایانی که از یک آغاز بی خیالی و فریب مایه گرفتن و آغازگر آن دوستان دشمن صفت و جلسیان بی مایه و سوداگران مرگ و جنایت و افراد سودجو و از خدا بی خبر بوده است .

تاریخچه اعتیاد و انواع آن :
گرچه از دیرباز مسئله اعتیاد به مواد مخدر و نباتات مکیف در بین اجتماع بشری وجود داشته است و از روزگار باستان آشنایی و انس با پاره ای از تخدیر کننده به صورت ابتدائی در مواد و ضروری و استعلاجی به مصرف می رسیده است .
ورود آن به ایران :
سابقه کشت تریاک را در ایران برخی از نویسندگان به دویست سال قبل منسوب داشته اند ولی سابقه صرف آن به عنوان مکیف از شصت سال پیش به این طرف رواج پیدا کرده است . و تا چند سال پیش اعتیاد در مجامع انسانی مخصوص تریاک ، الکل و سیگار بوده است ولی بشر تنهامطلب جو و کامجو در پی تامین هوس های زودگذر خود هرچند که به قیمت جان خود تمام گردد به هر وسیله ای روی می‌آورد و تفریحات مصنوعی و بدنی و زیانبار را جایگزین تفریح و نشاط حقیقی پذیرا می‌گردد امروز افزایش تصاعدی و اعتیادها و آلودگی ایجاب می کند که مسئله اعتیاد از دیدگاههای مختلف و از زاویه های متفاوت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد .

انواع مواد مخدر : مواد مخدر دارای انواع و مشتقات متعددی است که تعداد شناخته شده ی آن به بیش از 105 نوع رسیده است که با ذکر اسامی چند نوع از مشهورترین آنها اکتفاء می کنیم :
هروئین : هروئین گرده ای سفید متبلور با طعم تلخ جوهر و چکیده تریاک است که صدها بار خطرناک تر از تریاک می باشد . اثر آن روی مغز و نخاع شدیدتر و خاصیت نئشه آوری آن خیلی قویتر از مورفین می باشد . مورفین موجود هروئین از تریاک بدست می آید .در صورت دیر رسیدن جیره مصرف روزانه هروئین شخص دچار اختلالات روحی و عصبی می‌گردد که مجبور است به صورت تصاعدی به میزان مصرف خود بیافزاید . این ماده سفید لعنتی بیش از دیگر همردیفان خود در میان مردم، جوانان شیوع پیدا کرده است . منافع سرشماری که از فروش هروئین به طور قاچاق عائد سوداگران مرگ می شود موجب شده است که نام آن بلند آوازه تر و بیشتر در زبان ها افتد و باندام های قوی و مجهز در فروش و توزیع آن دست اندرکار باشند .

فریفتگان آن :
شیفتگان دیوار وار هروئین اغلب جوانان معتادی هستند که به علت رفاه حال مادی به عنوان مکیف هروئین را به کار می برند در صورتی که معتادین تریاک اغلب افراد مسن و نیم سن تشکیل می دهند و تعداد دیگر کسانی هستند که در اثر ناگواری های زندگی با ابتلاء به این ماده سمی وضع خود را ناگوارتر ساخته اند .

کوکائین :
ماده موثری از برگهای درختی مناطق حاره و گرمسیر است که از قدیم بومیان آمریکای جنوبی به عنوان تقویت بدن برگهای آنرا جویده و مورد استفاده قرار می دادند تاریخ پیدایش نشو و نمای آن به پیش از 5 قرن قبل می رسد . امتیازی که کوکائین بر دیگر مواد مخدر دارد این است که تنها در مناطق حاره روئیده و شرایط رشد آن در دیگر مناطق عملی نیست و از آن نظر می توان کنترل و نظارت دقیق بر آن ترتیب داد که کشت سالیانه آن تا حدود احتیاجات و نیازهای طبی و ضروری صورت گیرد . ترک اعتیاد معتادان کوکائین به مراتب آسانتر از هروئین و مرفین می باشد . آثار کوکائین در سلسله اعصاب مرکزی همانند سایر مواد مخدر است که یک نوع آرامش روحی و عصبی موقت و مصنوعی ایجاد می کند .

ال . اس . د :
در سال 1968 گزارش مهمی از اطراف پزشکان نیویورک در مورد مصرف ال . اس د که یکی از مواد مخدر خیال انگیز است صادر گردید که در آن تاکید شده بود استعمال مواد مزبور مصرف کننده را با دو خطر بزرگ مواجه می سازد .
1-ضایعات مغزی ایجاد می کند که منجر به تولید اولاد ناقص می‌گردد.
2-از دست دادن تعادل روانی و روحی در فرد معتاد .

حشیش - بنگ :
حشیش و بنگ - ماری جوانا - چرس از ماده ای گرفته می شوند که بنام شاهدانه‌ی هنی معروف است و در مناطق گرمسیر و نقاط حاره روئیده و مرتباً بیش از ده قرن این گیاه شناخته شده و محصولات و متنوعات آن به عنوان مکیف مورد استفاده بشر قرار گرفته است ولی پس از جنگ جهانی دوم محصولات این گیاه مورد استقبال و توجه نسب جوان در کشورهای غرب قرار گرفته و از آنجا به کشورهای شرقی سرازیر گردید. خاصیت عمومی این آنست که یک نوع مستی تخدیری مفرط ایجاد می کند که توام با پرحرفی و آوازخوانی و خنده های غیرعادی و احمقانه می‌باشد .

در جستجوی پناهندگی :
بشر امروز با از دست دادن ارزش های معنوی و اخلاقی و با گرایش عجیب به مادیات و اقتصاد و ثروت دچار اضطراب و شتاب عجیبی شده است . او برای فرار از چنگ اضطراب های زندگی ماشینی در مواقع روبروئی با ناسازگاری ها و مشکلات و در موقع نگرانی های فکری پناهگاهی می جوید که در کنار آن دمی به آسایش پردازد و چون دسترس به پناهگاه حقیقی و مطمئن ندارد ناچار به دامن مواد مخدر پناهنده می شود و آرامش خود را در پناه آن جستجو می کند و تعدادی از مبتلایان چون زندگی را بر وقث مراد وخواسته خود نمی یابند و در پی رویائی طلائی و بلند پروازی های خیالی به دامهای فریب هروئین و سیگارهای ماری جوانا - و ال ای دی ودیگر عوامل فریب پناهنده می‌شوند غافل از آنکه این سرابها و امیدگاههای بدلی نه تنها نجات بخش و اطمینان آور نیستند ، بلکه خود یکی از مهم ترین عوامل گرفتاری و پیچیدگی کار به شمار می آیند ولی چه سود ! او پس از مدتها اعتیاد و بدبختی در می یابد که از آن ها نه تنها تامین کننده آزادی و آسایش او نیستند بلکه یکی از وسایل گرفتاری و اسارت وبردگی او هستند که تا آخر عمر باید کمر نوکری و خدمتگزاری آنها را محکمم ببندد . انگیزه های پناه جوئی است که می تواند اعتیاد گروهی را توجیه نماید مثلاً آمارگران آمریکایی میگویند که تعداد پزشکان معتاد در آمریکا بر حسب آمارهای مختلف 30 تا 100 برابر مردم عادی است . بسیار روشن است که عامل اعتیاد این قبیل افراد بر اساس جهل و نادانی به مضرات آن نیست ، بلکه تنها از دیدگاه ها پناه طلبی و آسایش جوئی قابل توجیه و تحلیل می‌باشد.

مد بودن مصرف مواد مخدر :
استعمال تریاک و حشیش و دیگر مواد مخدر در گذشته در برابر افکار عمومی مذموم و ناروا و در ردیف انحرافات اخلاقی و انحطاط شخصیت انسانی شمرده می شد و مصرف کنندگان آن مورد تحقیر واقع می شوند. از آن نظر اغلب در اماکن خلوت و متروک و ناپیدا استعمال می گردد به همین جهت کم تر رغبتی از طرف مردم به آنها نشان داده می شد . ولی اکنون ایجاد بازار سیاه و سودجویی های کلان سوداگران مرگ و متداول بودن آن در میان جوانان و روشن فکرنماها ! و حمایت علنی از قسمتی از آنها مانند سیگار ماری جوانا و غیره آنها را کم کم از نظر نسل جوان در ردیف ضرر و زیان تمدن قرار داده است ! که بدون آنها کمبودی در زندگی فریفتگان آنها احساس می شود .

دوستان ناسالم :
دسترسی به پول زیاد و بیش از حد متعارف و وجود دوستان و معاشران ناسالم و همه جائی یکی دیگر از علل و انگیزه های اعتیاد به شمار می رود که در گسترش اعتیاد تاثیر بسزائی دارد . انتخاب دوست و معاشر یکی از حساسترین و با اهمیت ترین مصائب زندگی است که با کمال تاسف امروز در اثر تنگناهای زندگی و بیشتر در اثر سهل انگاری . بی دقتی کمتر به آن توجه می گردد و اغلب بدون امتحان و آزمایش کافی دوستان به خانواده ها و منازل افراد راه می یابند که هیچ نوع شایستگی دوستی و‌ آشنایی را ندارند . همان افراد کذائی هستند که معاشرین خود را به راه های انحراف و اعتیاد و آلودگی ها می کشانند .

معتادی داستان خود را بازگو می کنند :
او که راننده 24 سال تریلی بود داستان اعتیاد خود را چنین توصیف می کند . من که به دام این اسم مهلک افتاده ام چون نخواستم دست دوستم را کوتاه کنم او در یک قهوه خانه به من تعارف کرد و گفت : رفیق! بفرما پکی بزن و کامی بگیر و من نخواستم خود را ناشی و بچه ننه جلوه داده باشم چند پک پیاپی زدم و دودش را به سینه فرستاده به شدت سرفه ام گرفت اما به دنبال صرف چای حالتی به من دست داد که از وصف من خارج است ... از آن روز به بعد من دیگر حشیش کشی را یاد گرفته بودم به محض اینکه چند تومان کار کردم یک راست به سراغ همان دوست و همان محل می رفتم . اگر دوستان خود را از روی دقت بر ملاک فضیلت و تقوی و عظمت روحی و شایستگی اخلاقی انتخاب نمائیم هرگز دچار این قبیل حوادث و گرفتاری ها نمی شویم .

مولود ناهنجاریها :
اغلب روانشناسان عقیده دارند که اعتیاد ناشی از ناهنجاری های اجتماعی و اقتصادی و تربیت های خانوادگی است . قبل از هر چجیز لازم است در سبب شناسی و شناخت عوامل ناهنجاری ها بود تا از کشش و سرایت آن بر دیگران بتوان جلوگیری بعمل آورد .وگرنه دو سه مراکز ترک اعتیاد با شهرک سازی و چند صد تختخواب نمی توان اعتیاد را از داخل یک اجتماع پاک سازد .
در میان دوازده عضو معتاد یک خانواده کودک یکساله نیز وجود دارد که اگر روزی 4 بار هروئین نکشد می میرد ... خانواده ای که 12 عضو آن به دام هروئین افتاده است در یکی از شهرستان های کشور سکونت دارد و اصغر کودک یک ساله معصوم خانواده ای پا به حیات گذاشته است که پدر اعضای خانواده نه سالگی معتاد بود و همه اعضای این خانواده توسط و به دام این گرده سپید گرفتار شده اند .

مضرات بعدی :
اعتیاد عبارت از یک حالت مسمومیت متناوب و تدریجی است که مبتلایان آن ناچار هستند که هر چیز وقتی مقداری بر مصرف روزانه خود بیفزایند تا حدی که بدن معتاد با مواد مخدر خو می گیرند . هنگامی که فردی به حالت اعتیاد در آمد فعالیت اعضاء و دستگاه ها و حفظ و تعادل طبیعی مشکل گردد و این امر در سلسله اعصاب مرکزی و محیطی اثر تخدیری شدید می گذارد به حدی که قطع دارو به عدم تعادل طبیعی سلسله عصبی و اختلال عصبی حاد منجر می گردد .


روابط اعتیاد با مرگ جنین :
در هفتمین گزارش سالانه دولت آمریکا در مورد اعتیاد با سلامت انسان گفته شده است اطلاعات تازه ای بدست آمده که ارتباط جنین های مرده بدنیا آمده با مرگهای پس از ولادت را به استعمال دخانیات ثابت می‌کند . در این گزارش 381 صفحه ای گوشزد شده است که تحقیقات نشان میدهد اکسید و کربن حاصل از استعمال سیگار در حیوانات موجب مرده به دنیا آمدن نوزاد می شود و این وضع در مورد زنان باردار نیز صادق است ...

خسارات روحی و روانی :
فرد معتاد حاضر است به هنگام خمار بودن به هر کاری دست بزند و در راه تامین خواسته های نامشروع خود به هر سرقت و ارتکاب گناه دست بزند . او در برابر تصمیمات خطرناک خود رادع و مانعی نمی بیند از این رو گفته اند :
«اعتیاد از هر وبا و طاعون و هر بیماری ، وحشتناکتر و رعب انگیز‌تر است چون فرد معتاد هنگام نیاز شرف ، حیثیت ، مذهب را زیر پا می گذارد ... !

سلب ابتکار :
از دیگر صدمه های روحی اعتیاد آنست که خلاقیت فکر و اندیشه را از انسان سلب می کند و فرد را دچار زندگی انگلی و طفیلی می سازد . فرد معتاد در اثر از دست دادن اعصاب و حواس ابتکار عمل و پیگیری مراحل عملی کار را از دست می دهد و از نظر تولیدات فکری و ثمرات ذهنی به مرحله سقوط و زوئال کشانده می شود و به جای اندیشه های سازنده و مثبت و تماس با حقایق و واقعیت های عینی به خیال پردازیها و بلند پروازیها و مقدرات واهی و وهم انگیز می پردازد و با افزایش مراحل اعتیاد خلاقیت فکری او به تدریج به تحلیل رفته و به مرحله انحطاط و ابتذال سقوط می کند .

بیماران روانی اعتیاد در برابر جنگ جهانی دوم :
آمار نشان می دهد که تلفات بیماریهای روانی آماریکا دو برابر تلفات آن کشور در جنگ جهانی دوم بوده است . دانشمندان آن سرزمین عقیده دارند که در بیماریهای روانی آمریکا مشروبات الکلی ، و اعتیاد مقش اساسی و عمدده را داشته است .

اعتیاد ، از دیدگاه فقه اسلامی  :
«فقه اسلام صرف تریاک و دیگر مواد تخدیری را جز در موارد ضرورت معالجه و مداوا ،حرام و نامشروع اعلام می دارد . »

خسارت فردی :
فردی که دچار اعتیاد می شود او را شعفی عاطل و ناتوان و عاجز می‌گرداند که هرگز نمی تواند در زندگی نقش حیاتی خود را هرگز نمی‌‌تواند ایفا نماید و بسیار طبیعی است چنین فردی یک عضو طفیلی و انگلی اجتماع در خواهد آمد و علی (ع) در یکی از کلمات خود می فرماید : «از رحمت الهی دور باد فردی که وبال خود را بر عهده ی دیگران برافکند.»

خسارت اجتماعی :
خسارت و ضرر اعتیاد تنها متوجه خود فرد نیست بلکه چه بسا در زندگی اعضای یک خانواده را فلج می سازد و مهم تر آنکه در سطح وسیع تر نظام زندگی یک اجتماع بزرگ را به هم می زند و نقصی در سلسله اعصاب پیکره اجتماعی بوجود می آورد که زیان و خسارت آن جبران ناپذیر است .

از دیدگاه قرآن :
قرآن مجید در آیات متعدد خود از ضرر رساندن به نفس نهی و جلوگیری بعمل می آورد و می فرماید : «خودتان را به هلاکت نیافکنید...»
و در آیه دیگر می فرماید : «ای مومنان شراب و انواع و اقسام قمار ناپاک و یک عمل شیطانی و پلید است شما از آن احتراز ورزید ، شیطان می خواهد بوسیله شراب (عامل تخدیر و مستی) و قمار میان شما دشمنی و عداوت ایجاد کند و شما را از توجه به خدا و نماز بازدارد . آیا شما به این کارها پایان نمی دهید ... »

از دیدگاه احادیث :
روایات واحادیث متعددی در مورد جلوگیری از ضرر و زیان رساندن به بدن و جان و مال مسلمانان وارد شده است که از مجموع آنها حکم کلی و عمومی استفاده می گردد که مصرف تریاک یا دیگر مواد مخدر در صورتیکه ایذاء و ضرر قطعی در برداشته باشد استعمال آن حرام و نامشروع می باشد (جز در مورد مداوا و معالجه در صورتی که حفظ جان یک فرد منحصر به استعمال آن باشد .


راه پیکار با اعتیاد :
در راههای پیکار با اعتیاد راههای زیر پیشنهاد گردیده است :
1-پیشگیری از اعتیاد بوسیله تنویر افکار عمومی و توجیه روانی مردم و تشریح مضرات خانمان برانداز آن .
2-تکمیلو تجهیز وسائل درمانی موجود و توسعه و گسترش  سازمانهای بهداشتی برای معالجه معتادان در سطح کشور .
3-توان بخشی و مراقبت کامل از بیماران معتاد در دوران طولانی شفاهت و مراقبت کافی پس از خروج از بیمارستان که حساس ترین وقت بازگشت بیمار به سوی اعتیاد محسوب می گردد .
4-سبب شناسی و همه گیر شناسی اعتیاد که لازمه اش پژوهشهای دامنه دار علمی از طرف افراد و موسسات مختلف و به کار بستن توصیه‌ها و دستورهای آن .
5-ایجاد موسسات خیریه از طرف افراد انسان دوست جهت ایجاد وسائل تفریح سالم و تامین کارگاهها و مراکز کاریابی واشتغالات سازنده و پر سود در سطح عموم .
6-رفع ناهنجاری های اجتماعی و تبعیضات طبقاتی و تعمیم وسائل رفاهی که در اختیار عموم قرار گیرد .

دشواری معالجه :
معالجه معتادان خالی از اشکال و صعوبت نیست و مشکل تر از آن بازگشت مجدد معتادان به اعتیاد قبلی است . می نویسد : 75 درصد معالجه شدگان پس از یک ماه و 95% در ظرف شش ماه دوباره به انواع مخدر روی می آورند .
«مرکزهای ترک اعتیاد و بیمارستان ها و دلسوزیهای انسانی و بهداشتی که از طرف افراد دلسوز و انسانهای با وجدان و آگاه تاسیس یا صورت می گیرد».

تشویق به فعالیت اصیل :
از راههای موثر و مفید دیگر تشویق و ترغیب به فعالیت های اصیل و سازنده است که این برنامه با نشان دادن فعالیت دیگران و تشریح فوائد و
آثار فعالیت و دستگیری و ارشاد عملی بیکاران ممکن است .
تشویق به مطالعه و تحصیل علم ، بیدار ساختن روح انسان دوستی و ایجاد روح برادری و مساوات و از میان بردن عوامل تخریبی و فساد مانند از هم پاشیدن محیطهای فساد و جلوگیری از معاشرتهای ناسالم و ممنوعیت جدی و حقیقی از ورود مواد مخدر به کشور از راه های اساسی مبارزه به شمار می رود .
به موازات تدابیر بهداشتی و اجتماعی ، یک عنصر مهم و ارزنده نیز در معالجه و پیشگیری معتادان موثر است که کمتر به آن توجه شده اتست و از بهره برداری و مددجویی از آن غفلت شده است ، تزریق آمپول و اعتقاد به مبادی انسانیت و فضیلت است .
وگرنه در صورتی که وضع به همین منوال باشد که امروز داریم فردا شاهد از بین رفتن نیروهای فعال کشور و متلاشی شدن خانواده ها و سلولهای تشکیل دهنده اجتماع خواهیم بود که گروه گروه به اسارت این دامهای خطرناک می افتند . اسارتی که پایان آن مرگ و نابودی و از بین رفتن سرمایه های ملی و ذخیره های انسانی خواهد بود که دیگر آن روز داد و فریاد و کوشش های بی ثمر و بی اثر خواهد بود .

نتیجه تحقیق :
بهترین راه مبارزه با استفاده نابجای مواد مخدر ، روان گردان ، الکل و توتون پیگشیری اولیه است .

سوالات مربوط به تحقیق :
1)از چه زمانی مواد مخدر وارد ایران شد ؟
2)انواع مواد مخدر را نام ببرید ؟
3)مضرات بدنی اعتیاد را بنویسید ؟
4)رابطه اعتیاد با مرگ جنین را بنویسید ؟
5)خسارتهای روحی روانی اعتیاد راتوضیح دهید ؟
6)خسارتهای فردی اعتیاد را بنویسید ؟
7)خسارتهای اجتماعی اعتیاد را بنویسید ؟
8)راههای مبارزه با اعتیاد را بنویسید ؟
9)دشواری های معالجه را بنویسید ؟
10)ایجاد پناهگاه معنوی را بنویسید ؟

 

 


  
طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ